سوژه: عالیجناب آلزایمر

فراخوان عکس

نتيجه‌ی سومين فراخوان عکاسی برای داستان

حدود ۲۷۰ عكس از ۸۷ نفر و گروه، حاصل سومين فراخوان عكاسي براي داستان بود. تا همين‌جا به‌خاطر ذوق و اشتياقي كه داريد و فكر و وقتي كه مي‌گذاريد، دم‌تان گرم. همين‌طور پيش برود كم‌كم مي‌توانيم داستان‌هاي چاپ‌نشده را هم به مسابقه بگذاريم و تصوير برنده را كنارشان چاپ كنيم.

تصويرهاي رسيده نكات جالب توجه زيادي دارند. اول این‌که به‌نظر مي‌آيد داستانِ پرتصوير عرفان مجيب، نقش زيادي در استقبال از اين مسابقه داشته اما آفتِ اين داستان‌ها، وسوسه‌ي عكاسي عيني از صحنه‌ها و اشياي توصيف‌شده در متن است كه اگر خوب اجرا نشوند از تصويرسازي جلوتر نمي‌روند و چيزي به داستان اضافه نمي‌كنند.

دوم اين‌كه به‌خاطر توصيف‌هاي واقع‌گرایانه‌ی داستان از وضعيت‌ها و شخصيت‌هاي آشنا، خيلي‌ها عكس‌هاي مستندِ موجود از چنين صحنه‌هايي را براي مسابقه فرستاده بودند. لازم نيست عكسي كه مي‌فرستيد حتما براي اين مسابقه گرفته شده باشد اما لازم است كه حداقلي از ويژگيِ «داستاني‌ بودن» را دارا باشد. اين‌كه چطور مي‌توان با قابليت‌هاي بي‌شمار عكاسي (در چينش، نورپردازي، كادربندي، ویرایش و...) چنين ويژگي‌اي ايجاد كرد، بحث مفصل و پيچيده‌اي است اما همين‌قدر مي‌شود گفت كه عكس‌هاي مستندي كه عكاس هيچ كنترلي روي سوژه و محيط‌شان نداشته، معمولا فاقد اين ويژگي هستند.

سوم اين‌كه به‌جز نوع روايت، ‌ظاهرا سوژه‌ي داستان يعني آلزايمر هم براي مخاطبان خلاق وسوسه‌كننده بوده و خيلي‌ها را به ايده‌پردازي براي ترجمه‌ي تصويريِ مفهوم «فراموشي» ترغيب كرده است. اين رويكرد دوتا پاشنه‌ي آشيل دارد: يكي سهل‌انگاري در اجرا و ديگري غليظ‌شدنِ بيش از حد ايده و نزديك‌ شدن اثر به پوستر؛ بعضي از آثار رسيده از نظر ايده، بسيار خلاقانه‌اند اما اجراي ضعيفي دارند يا اجرايشان قابل قبول است اما كل اثر آن‌قدر مبتني و متمركز بر ايده ‌است كه درعمل خودش را از داستان جدا مي‌كند، هيچ رازي باقي نمي‌گذارد و درِ خيال را مي‌بندد. (نمونه​ي بارز آن اثر خلاقانه​ي مبين محمدنيا بود که برشي از پنجره​ي ورود جي​ميل را با اسم کاربري آلزايمر و در وضعيتي که رمز عبور به اشتباه وارد شده نشان مي​دهد يا سه اثر شميم فرزان که هر کدام مي​توانستند مبناي پوستري براي اين موضوع باشند) شايد بد نباشد كه موقع ايده‌پردازي و عكاسي، تصور كنيد عكس شما قرار است كنار داستان چاپ شود و بنابراين لازم نيست همه‌ي عناصر آن را در خودش جمع كند يا از آن‌طرف حساب خودش را كلا از داستان جدا كند.

چهارم اين‌كه حضور چند عكس سه‌لته‌اي را در ميان آثار رسيده به حساب برگزيده‌شدن عكس سه‌لته‌ايِ خانم مريم گلدار در مسابقه‌ي قبل گذاشتيم! عكس‌هاي چندلته‌اي شايد به‌خاطر تعدد قاب‌ها و امكان ايجاد حس توالي يا تركيب يا مقايسه، گزينه‌هاي وسوسه‌كننده‌اي براي عكاسي داستان هستند (به‌ویژه كه هركدام‌شان عملا چندتا عكس است!) اما حتما و هميشه بهترين انتخاب نيستند. خيلي جاها چندلته‌اي كردن عكسي كه مي‌توانسته در يك قاب گرفته شود، آن را ضعيف مي‌كند و حتي خبر از ناتواني عكاس در انتخاب بهترين تركيب مي‌دهد.

به همه‌ي اين دلايل، داوري مسابقه‌ي سوم دشوارتر از قبل بود. تماشاي تعداد زيادي ايده‌ي خوب كه پيدا بود براي انتخاب و اجرايشان وقت و ذوق صرف شده و از بین آن‌ها دست‌گذاشتن روي چند اثر، كار ظالمانه‌اي به‌نظر مي‌آمد. اما به‌هرحال طبق روال قبلي، انتخاب با راي‌گيري در ميان گروه عكس، نمايندگان تحريريه، مدير هنري و نويسنده‌ي داستان و با در نظر گرفتن ايده و اجرا و هماهنگي اثر با فضاي داستان انجام شد كه نتايجش را در ادامه مي‌بينيد. اين‌ها را گفتيم كه تكرار كنيم اين آرا ريشه در تلقي مجموعه‌ي داوران از نحوه‌ي رابطه‌ي عكس و داستان دارد و بنابراين الزاما مطابق با كيفيت هنري عكس‌ها نيست.

دوباره از همه‌ي ۸۷ نفر و گروهي كه در مسابقه‌ي سوم شركت كردند تشكر مي‌كنيم. قرار است از اين به بعد نام همه‌ي شركت‌كنندگان وگزیده‌ی كامل‌تري از عكس‌هايشان را روي وب‌سايت مجله منتشر كنيم تا كمبود فضاي مجله مانع دسترسي ديگران به اين آثار نشود. منتظر ادامه‌ي حضور شما در مسابقه‌ي بعدي هم هستيم.

سوژه: عالیجناب آلزایمر

عباس نوري (برگزیده)

شرکت​کننده​هاي زيادي سراغ ايده​ي قرص و دارو رفته بودند اما عباس نوري با آميختن قرص​ها و جزييات ديگري از زندگي روزمره، کارش را از ثبت عيني داستان يک مرحله جلوتر برده است.
 
 
 

سوژه: عالیجناب آلزایمر

فاطمه دائمي (برگزيده)

اجراي قابل قبولي از يک ايده​ي ساده اما هوشمندانه که قرينه​ي مستقيمي هم در داستان ندارد.
 
 
 

سوژه: عالیجناب آلزایمر

کيميا پرنيان (برگزيده)

قاب و آلبوم هم جزو سوژه​هاي پرتعداد بود اما اين عکس با شکستن تقارن طبيعي، خودش را به فضاي داستان نزديک​تر مي​کند.
 


 

سوژه: عالیجناب آلزایمر

مبين معالي (تقدير)

سوژه: عالیجناب آلزایمر

محمدرضا جعفری (تقدير)

سوژه: عالیجناب آلزایمر

امير شنبه‌زاده (تقدير)

سوژه: عالیجناب آلزایمر

رضا حجازی (تقدير)

سوژه: عالیجناب آلزایمر

زينب اميرخاني و فاطمه خليليان (تقدير)

سوژه: عالیجناب آلزایمر

اعظم شادپور (تقدير)

سوژه: عالیجناب آلزایمر

حمید شنبه‌زاده (تقدير)

سوژه: عالیجناب آلزایمر

مهري رحيم​زاده (تقدير)

۶ دیدگاه در پاسخ به «سوژه: عالیجناب آلزایمر»

  1. سعیده -

    سلام از کجا میتوان مطلع شد که عکسهای فرستاده شده برای مسابقه چهارم بدستتان رسیده؟

    1. روناز کمالی -

      سلام. اگر همان موقع یک ایمیل با محتوای «ایمیل‌تان دریافت شد.» دریافت کرده‌اید یعنی ایمیل‌تان رسیده. در غیر این صورت بررسی کنید که به آدرس درستی فرستاده‌اید یا خیر.