Dar-Astaneh

یادداشت سردبیر

بهار اول فروردين شروع نمي‌شود. بهار از اولين برگ‌ها از اولين شكوفه‌ها شروع نمي‌شود. بهار وقت خريدن تقويم سال جديد و جنبيدن مورچه‌ها و سهره‌ها هم شروع نمي‌شود.

بهار يك جايي توي سر آدم است. دقيقا وقتي شروع مي‌شود كه آدم دنبال نقطه‌اي براي تغيير مي‌گردد. لحظه‌اي كه فكر مي‌كند از اول يك وقتي درس مي‌خوانم، ورزش را شروع مي‌كنم، دنبال كار ديگري مي‌روم، پسرم را مي‌برم كلاس آواز، ‌با همسرم ملايم‌تر حرف مي‌زنم. عاشق مي‌شوم. به خاطر همين بعضي‌ها در سال چند بهار دارند، بعضي‌ها هر چندسال يك بهار دارند و بعضي‌ها اصلا هيچ‌وقت بهار را نمي‌بينند؛ آن‌قدر كه به خودشان و به كارهايشان مطمئن‌اند. بهار همين لحظه است. همين لحظه كه آدم مي‌فهمد زندگي‌اش چيزي كم دارد. چيزي را بايد جا‌به‌جا كند، چيزي ر ا بايد جلوي دست بگذارد.
تقويم و سبزه و هفت‌سين همه بهانه‌هاي اين تغييرند. نشانه‌هايي كه آدم‌ها براي خودشان مي‌چينند تا يادشان بماند امروز روز موعود است.
اين بهار كه مي‌آيد براي همه، براي چندبهاره‌ها و كم‌‌بهاره‌ها، براي آن‌ها كه تقويم سال نو خريده‌اند و نخريده‌اند، براي آن‌ها كه منتظرند تا وقتش برسد و چيزي را جا‌به‌جا كنند يا آن‌ها كه فكر مي‌كنند همه‌چيز زندگي‌شان به روال است، يك پيغام بيشتر ندارد. برويد و برگ‌ها و مورچه‌ها و سهره‌ها را ببينيد. هيچ‌كدام چيزي كه قبلا ديده بوديد نيستند.

درباره‌ي اين شماره
يك به روال هرسال ویژه‌نامه‌ی نوروزی ماهنامه‌ي داستان علاوه بر افزایش حجم، با دو هدیه همراه است. اولی لوح فشرده صوتی داستان همراه ۶ است؛ سيزده داستان از نویسندگان ایرانی که پیش از این در مجله منتشر شده و حالا می‌توانید آن‌ها را با صدای نویسندگان‌شان بشنوید. از نویسنده‌ي محبوب کشورمان هوشنگ مرادی‌کرمانی تشكر ويژه‌اي داریم که با وجود طي كردن دوران نقاهت بعد از عمل جراحی، به دلیل دلبستگی‌شان به مجله‌ي داستان و مخاطبانش، با خواندن یکی از داستان‌هایشان در این مجموعه ما را همراهی کردند. برای ایشان آرزوی سلامتی کامل داریم.
امیدواریم داستان همراه ۶ نیز مانند داستان‌هاي همراه قبلي همسفر گردش‌ها و مسافرت‌های نوروزی‌تان باشد.
هدیه‌ی دوم یک هفت‌سین شاعرانه است که در شروع هفت بخش مجله به جای دیوایدرهای معمول داستان نشسته. هفت شعر بهارانه از شاعران معاصر ایران (احمدشاملو، بیژن جلالی، سهراب سپهری، فروغ فرخزاد، بیژن نجدی، سلمان هراتی و قیصر امین‌پور) که حال و هوای بهاری را در سراسر مجله گسترده‌اند. در کنار طراحی ویژه‌ی این صفحات شعر، در بخش‌های مختلفی از مجله هم با تغییراتی در صفحه‌آرایی برخی از مطالب سعی کرده‌ایم این ۴۱۲ صفحه را برایتان دیدنی‌تر و خواندنی‌تر کنیم.

دو «ترقه‌ها زیر باران» یادداشتی است بهاری از احمدرضا احمدی، شاعر و نویسنده‌ي بزرگ کشورمان، که امسال در دومین دوره‌ي جایزه‌ي داستان تهران به پاس یک عمر فعالیت ادبی و انعكاس تهران در آثارش مورد تقدیر قرار گرفت. احمدی در این نوشته خوانندگان داستان را به تصاویر شاعرانه‌ای از بهار مهمان کرده‌است.
سه همان‌طور که می‌دانید دومین دوره‌ي «جایزه داستان تهران» در دی ماه گذشته به سرانجام رسید و داستان‌های برگزیده معرفی شدند. به روال سال گذشته سه داستان نخست را در شماره‌ي نوروزی مجله‌ي داستان می‌خوانید و در شماره‌های سال آینده دیگر داستان‌های برگزیده را منتشر خواهیم کرد.

چهار متن‌های «پرونده‌ی دولتیان» و «برادران غریب» در بخش روایت‌های داستانی هر دو برای نخستین بار است که در اختیار مخاطبان قرار مي‌گیرند و پیش از این جایی منتشر نشده‌اند. «پرونده‌ی دولتیان» یکی از نمونه‌های جدید و متفاوت تذکره‌نویسی از دوران قاجار است که علاوه بر ارزش تاریخی، از نظر داستانی و روایی هم متنی پیشرو در شخصیت‌پردازی محسوب می‌شود. «برادران غریب» گزیده‌ای‌است از یکی از داستان‌های عصر صفوی با عنوان«خواجه‌ي سگ‌پرست» که مجموعه‌ای از روایت‌های شفاهی جذاب و خواندنی زمانه‌اش را در خود دارد. امیدوارم از خواندن این متن‌ها که استنساخ و تنظیم آن‌ها نتیجه‌ی تلاش چندین ماهه‌ی دوستان بخش روایت‌های داستانی است لذت ببرید.

پنج در ادامه‌ي روند ایجاد ارتباط محتوایی میان بخش‌های مختلف مجله، در این شماره‌ي مجله ترجمه‌ي جدیدترین داستان آریل دورفمن، نویسنده‌ي آرژانتيني را به قلم مترجم ارزشمند کشور، عبدالله کوثری می‌خوانید. در بخش درباره‌ي داستان نیز گفت‌و‌گویی با دورفمن را درباره‌ي این داستان منتشر کرده‌ایم که به بازخوانی داستان کمک می‌کند.

شش در پایان خوش نوروزی امسال دو «داستان امدادی» برایتان تدارک دیده‌ایم. یک پاراگراف شروع داستان را در اختیار دو گروه چهارنفره از نویسندگان قرار دادیم تا این شروع واحد را در دو ژانر طنز و وحشت گسترش دهند. روال کار به این صورت بود که هریک از نویسندگان بخشی از داستان را پیش برده‌اند و ادامه‌ي داستان را به نویسنده‌ي بعدی سپرده‌اند. مجموع تلاش‌های این دو گروه را در دو داستان با عنوان‌های «سرنوشت دوگانه‌ی کریم» در بخش پایان خوش بخوانید و نظرتان را درباره‌ي داستان‌ها با ما درمیان بگذارید.

هفت صفحات بازتاب در این شماره سه بخش را دربرمی‌گیرند. بخش اول را به انعکاس نظرات شما درباره‌ي مجموع شماره‌های سال گذشته اختصاص داده‌ایم. بخش دوم مجموعه‌ای از داستان‌گرافی‌های شما از جلدهای مجله در سال۹۴ است و بخش سوم نتایج نظرسنجی‌های پیامکی سال گذشته‌ي داستان است. در این بخش می‌توانید مطالبی را که در بخش‌های درباره‌ي زندگی، داستان و روایت‌های مستند سال گذشته بالاترین آراء مخاطبان مجله را به دست آورده‌اند ببینید.

نوروزتان داستانی

۲ دیدگاه در پاسخ به «نقطه شروع»

 1. فاطمه -

  عالیه.فقط یه سوال داشتم چطور و کجا میتونم شماره ی کامل مجله تون رو دریافت کنم؟؟؟

  1. تصویر نمایه داستان
   داستان -

   سلام
   توزيع مجله از امروز شروع ميشه و مي‌تونين از دكه‌هاي روزنامه‌فروشي و كتاب‌فروشي‌هاي معتبر خريداري كنيد.