عضو ثابت خانواده

William Wegman/ Camofuleur- ۱۹۹۲ (بخشی از اثر)

داستان

مطمئن نيستم بخواهم اين داستان را درباره‌ی خودم تعريف کنم، آن‌ هم حالا، بعد از سي‌وپنج‌سال. ولي ديگر کم‌وبيش به يک قصه‌ی خانوادگي تبديل شده و درنتيجه خيلي تغيير کرده و از آن‌جا که من صرفا شاهد اين جنايت نيستم بلکه مجرم احتمالي آن هم هستم، مي‌توانم بگويم که خيلي هم در آن دخل ‌و تصرف شده است. اين ماجرا را آدم‌هايي اين‌جا و آن‌جا نقل کرده‌اند که درواقع غريبه‌اند و آن را از يکي از دخترهايم يا از داماد يا نوه‌ام شنيده‌اند. همه‌ی آن‌ها از تعريف کردنش لذت مي‌برند چون تصوير کم‌وبيش خفت‌باري از پيرمردي که من باشم به دست مي‌دهد. ظاهرا خوار و خفيف کردن اين پيرمرد هنوز لذت‌بخش است، آن هم نه فقط براي کساني که شخصا او را مي‌شناسند.

انگيزه‌ی اصلي‌ام اين‌جا تنها روشن کردن ماجراست، حتي اگر کم‌وبيش ذهنيت بدي نسبت به من ايجاد کند. نه فقط نسبت به شخصيتم، که بيشتر درباره‌ي توانايي‌ام در پيش‌بيني اتفاق‌هاي بد و درنتيجه توانايي‌ام در محافظت از فرزندانم در مقابل آن اتفاق‌هاي بد در دوره‌اي که خيلي کوچک بودند. علاوه بر اين، سعي مي‌کنم اين داستان را بازپس بگيرم؛ پس بگيرم و دوباره از آن خود کنم. اگر اين کار به‌نظرتان خودخواهانه است، يادتان باشد که اين داستان سي‌وپنج‌سال به همه‌ی آدم‌هاي ديگر تعلق داشته است.

زمستانِ بعد از تابستاني بود که از لوئيز جدا شدم، زني که چهارده‌سالِ‌ پرآشوب همسرم بود. ماجرا در دهکده‌ی قديمي قشنگي در جنوب نيوهَمپشِر اتفاق افتاد که آن‌جا در يک کالج کوچک علوم انساني، ادبيات تدريس مي‌کردم. طلاق هنوز رسمي نشده بود، ولي جدايي ديگر کامل شده و از واقعيت‌هاي برگشت‌ناپذير زندگي بود؛ ‌زندگي من و لوئيز و زندگي سه دخترمان، آندره‌آ، کيتلين و ساشا که شش، نُه و سيزده‌سال داشتند. بزرگ‌ترين دخترم ويکي که از ازدواج اولم بود، آن موقع هجده‌سال داشت و از دست مادر و ناپدري‌اش در کاروليناي شمالي فرار کرده بود و با من زندگي مي‌کرد. دانشجوي سال اولِ همان کالجي بود که من در آن تدريس مي‌کردم و به‌طور موقت در استوديويي که بالاي گاراژ برايش ساخته بودم، زندگی می‌کرد. همه‌ی‌ ما اتم‌هاي تقسيم‌شده‌اي بوديم که از خانواده‌هاي هسته‌اي کنده شده و در جست‌وجوي هسته‌هاي تازه‌شکل‌گرفته‌ی جديدي بوديم.

ماه اوت بود که لوئيز را ترک کرده و خانه‌ی کوچک متروکي را که گاراژش کنارش بود، چهارصد پانصدمتر دورتر خريده بودم. اين خانه به خانه‌ی سرايدارِ عمارت اعيانيِ لوئيز در بالاي تپه شباهت داشت، خانه‌اي به‌مراتب بزرگ‌تر و بسيار مجلل به سبک دوره‌ی‌ ويکتوريا. بعد از رفتن من، معاشرت‌هاي او که هميشه از من بيشتر و گسترده‌تر بود، با همان شدت ادامه يافت و حتي بيشتر هم شد، انگار حضور من سال‌ها مانع مهماني‌هايش بود. به‌خصوص آخرهفته‌ها، ماشين‌ها در تمام ساعات شبانه‌روز با سروصدا در راه خاکيِ ميان کلبه‌ی من و خانه‌ی‌ او مي‌رفتند و مي‌آمدند. بعضي از آن ماشين‌ها را که مال دوستان مشترک سابق‌مان بودند، مي‌شناختم؛ بعضي‌هايشان هم برايم آشنا نبودند و شماره‌ی ‌ايالت ديگري را داشتند.

از نظر مالي از همديگر مستقل بوديم، او از طريق شركت اماني به‌نسبت بزرگي که پدربزرگ و مادربزرگش تاسيس کرده بودند، من به‌واسطه‌ی شغل معلمي‌ام. درنتيجه، نفقه‌اي در کار نبود که وکلايمان سرِ دادن يا گرفتنش بجنگند. از آن‌جا که تنها دارايي مهم ما، يعني همان عمارت ويکتوريايي پُرزرق‌وبرق، با پول خانواده‌ی‌ او خريداري شده بود، من نيمه‌ی خودم را بدون جروبحث به او منتقل کردم. هميشه به‌نظرم مي‌آمد به شکلي تصنعي بورژوايي است. راستش را بگويم، کمي مايه‌ی خجالتم بود و خوشحال بودم که از شرش خلاص شده‌ام.
 

ادامه‌ی این داستان را می‌توانید در شماره‌ی پنجاه‌ویکم، دی ۹۳ ببینید.

*‌ این داستان در سال ۲۰۱۳ با عنوان A Permanent Member of the Family در مجموعه‌داستانی به همین نام، توسط انتشارات Profile Books چاپ شده است.